ده تکنولوژی که برنامه نویسان باید در سال 2020 بدانند

همان طور که انجام هر کاری نیاز به استفاده از ابزارهای مختلف دارد، کارهای برنامه نویسی و دیجیتال نیز ابزارها و برنامه های مخصوص به خود را دارد. همگام با پیشرفت تکنولوژی، این ابزارها و برنامه ها نیز تغییر کرده و شما به عنوان یک برنامه نویس حرفه ای و شخصی که در دنیای دیجیتال فعالیت می کند، باید آن ها را یاد بگیرید. در این مقاله ده تکنولوژی و نرم افزار مهم و کاربردی که در سال 2020 بسیار مهم و پر کاربرد خواهند بود را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

تکنولوژی برنامه نویسی

داکر یا Docker

یکی از تکنولوژی های بسیار کاربردی در سال 2020، نرم افزار داکر است. این نرم افزار این امکان را فراهم می آورد که یک نرم افزار و تمامی پروسه های مربوط به آن در یک محیط کاملا ایزوله و جداگانه به نام کانتینر راه اندازی شوند.

در واقع این نرم افزار باعث می شود که یک برنامه نویس بتواند تمامی ماژول ها و کامپوننت های مربوط به یک برنامه مانند توابع، کتابخانه ها و غیره را یکی کرده و آن را به صورت یک پکیج درآورد. این مساله باعث می شود که نرم افزارها به راحتی روی تمامی سیستم های عامل نصب و اجرا شوند.

ماژول و سرویس داکر، دارای این قابلیت است که چندین کانتینر مختلف حاوی برنامه ها و اپلیکیشن های متنوع را روی خود نصب کند بدون آن که این کانتینرها با یکدیگر ارتباطی داشته باشند. با استفاده از داکر به عنوان یک برنامه نویس حرفه ای می توانید چندین برنامه را به طور همزمان نوشته بدون آن که با یکدیگر تداخلی پیدا کنند.

 

جاوا اسکریپت

از دیگر تکنولوژی های کاربردی که در سال 2020 مورد استفاده برنامه نویسان قرار خواهد گرفت، جاوا اسکریپت است. جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی پویا است که نحوه کارکرد صفحات وب را کنترل می کند. شما با استفاده از زبان های CSS و HTML شکل و ساختار وب سایتی را طراحی کرده و جاوا اسکریپت، آن را به یک وب سایت پویا تبدیل می کند.

به زبان ساده با استفاده از این زبان برنامه نویسی می توانید اسلایدرهای عکس داشته باشید، انیمیشن های گرافیکی طراحی کنید، مرورگرهای کاربران و نسخه های آن ها را بفهمید، به کاربران سایت خود پیغام های خطا یا موفقیت بدهید، متوجه شوید که کاربر از چه سیستمی، موبایل یا لپ تاپ وارد سایت شما شده است، تگ های HTML اضافه یا کم کنید و یا تغییراتی در آن ها ایجاد کنید و ...

از دیگر مزایای منحصر به فرد این زبان برنامه نویسی، طراحی بازی و یا ارتقا آن ها در مرورگرها، ساخت وب سرور و ایجاد برنامه های موبایل  نیز اشاره کرد.

 

جاوا اسکریپت

زبان برنامه نویسی Go

در صورتی که در کارهای برنامه نویسی خود به دنبال آن هستید که هم از سرعت بالایی برخوردار شوید و هم کارایی و امنیت زبان هایی مانند C و C++ را داشته باشید، زبان برنامه نویسی Go یک انتخاب بسیار حرفه ای و مناسب برای شما خواهد بود.

این زبان برنامه نویسی کامپایلری و بسیار سریع است و به صورت Open Source یا باز در گوگل وجود دارد. سادگی زبان یکی از مهم ترین ویژگی های Go است که باعث شده برنامه نویسان بسیاری به آن علاقه مند شوند. در صورتی که با زبان های برنامه نویسی مختلف آشنایی داشته باشید می دانید که هر زبان دارای تعدادی واژگان کلیدی خاص است که برنامه نویس باید آن ها را به خاطر بسپارد.

این تعداد واژگان در بسیاری از زبان های برنامه نویسی بسیار زیاد است اما در زبان Go این تعداد تنها به 26 عدد کاهش پیدا کرده است. جالب است بدانید که در حال حاضر این زبان، بهینه ترین زبان برنامه نویسی در زمینه سرور، وب و شبکه به شمار می رود.

املای آسان، سطح دسترسی بیشتر با سخت افزار، ساخت برنامه های اندرویدی، مکانیسم های همپوشانی، قوانین ساده و مختصر از دیگر ویژگی های این نرم افزار است که بدون شک باعث می شود در سال 2020 بیش از هر زمان دیگری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

زبان برنامه نویسی Go

 

واقعیت افزوده

یکی از جدیدترین تکنولوژی هایی که در حال حاضر بسیار مورد توجه قرار گرفته است، واقعیت افزوده است. به زبان ساده، این تکنولوژی یک تصویر واقعی از دنیای پیرامون را گرفته و اطلاعات و ویژگی های بیشتری را با توجه به علم دیجیتال به آن اضافه می کند.

این تکنولوژی، تصاویر مجازی و دنیای واقعی را با یکدیگر ترکیب کرده تا شناخت و درک ما از پدیده های مختلف و سرعت عمل در انجام اقدامات بالا رود. محیط به طور کامل توسط سنسورهای مختلف تحلیل شده و اطلاعات مجازی به صورت یکپارچه با دنیای واقعی در برابر چشمان شما ظاهر خواهد شد.

با استفاده از واقعیت افزوده شما می توانید یک محصول را به صورت سه بعدی و به طور کامل نمایش دهید، می توانید کاتالوگ یک محصول واقعی را به صورت مجازی در اختیار دیگران قرار دهید، همچنین می توانید یک فیلم ویدئویی را با یک محیط واقعی ترکیب کرده و آن را به تصویر بکشید.

اگر شما نیز این تکنولوژی را با تکنولوژی واقعیت مجازی اشتباه گرفته اید، باید بدانید این دو تکنولوژی با یکدیگر متفاوت هستند. در واقعیت مجازی،  محیط مجازی جداگانه در برابر چشمان شما ظاهر خواهد شد، اما در واقعیت افزوده این تصویر مجازی به صورت یکپارچه با محیط واقعی پیرامون، نمایش داده خواهد شد.

 

ماشین لرنینگ

از دیگر تکنولوژی هایی که برنامه نویسان در سال 2020 بیش از هر زمان دیگری مورد استفاده قرار خواهند داد، ماشین لرنینگ است. در ماشین لرنینگ با استفاده از هوش مصنوعی، پیدا کردن الگو و نتایج متناظر با ورودی را به ماشین می سپارند.

در این روش اطلاعات ورودی و خروجی مربوط به آن ها به کامپیوتر داده شده و سیستم کامپیوتری بر مبنای هوش مصنوعی بهترین و صحیح ترین رابطه بین ورودی و خروجی و تابع آن را پیدا می کند. این تکنولوژی بر اساس تکرار و آزمون خطا بوده و سیستم به قدری ورودی و خروجی ها را بررسی کرده تا یک رابطه دقیق و مناسب برای آن ها پیدا کند.

این تکنولوژی به سه روش بدون نظارت، نیمه نظارتی و تحت نظارت انجام می شود. نظارت در واقع به مفهوم میزان دخالت انسان در پیدا کردن رابطه، الگو و پروسه انجام کار است. در روش بدون نظارت صفر تا صد کار بر عهده ماشین است که در روش های دیگر انسان به طور جزئی و کامل در انجام کار نظارت خواهد کرد.

 

ماشین لرنینگ

 

CSS Grid

CSS Grid از دیگر تکنولوژی هایی است که هر برنامه نویس وب باید در سال 2020  بداند. این تکنولوژی به شما کمک خواهد کرد که بتوانید صفحات وب سایت را با سرعت بالاتری طراحی کنید. با استفاده از این تکنولوژی می توانید صفحات مختلف یک وب سایت را به بخش های مختلف و جداگانه تقسیم کرده و بدون تداخل بر روی هر کدام کار کنید.

به عنوان یک مهندس برنامه نویس می دانید که اضافه کردن یک المان و یا محتوای جدید با ارتفاع های مختلف به صفحه، ممکن است کل لایه بندی آن را به هم بریزد. CSS Grid باعث از بین رفتن این ایراد شده و می توانید با کمک آن صفحات پیچیده ای را به آسانی طراحی کنید.

با استفاده از این اپلیکیشن می توانید از ابزارهای مختلفی مانند جداول، مدل های جعبه ای و CSS Flexbox استفاده کرده و مدیریت و طراحی بهتری برای سایت های خود داشته باشید. با استفاده از این اپلیکیشن ها می توانید المان های مختلف را به صورت دو بعدی و یا در دو جهت طراحی کنید.

CSS Grid  به شما این امکان را می دهد که کدهای استاندارد گسترده تری نوشته تا در مرورگرهای مختلف به خوبی بارگزاری شوند. اندازه های انعطاف پذیر و یا ثابت، تقسیم به بخش های کوچک تر محل نگه داری محتوا، تعیین محل المان ها، کنترل تراز بندی، پشتیبانی از هم پوشانی و کنترل برخورد المان ها با یکدیگر از دیگر مزایای این اپلیکیشن به شمار می رود.

 

CSS Grid

 

API

روند پیشرفت و توسعه تکنولوژی و دنیای دیجیتال نشان می دهد که تا چند سال دیگر تمامی شرکت ها فعالیت خود را به صورت آنلاین و دیجیتالی انجام می دهند. این مساله باعث می شود که تمامی شرکت ها به مرور بانک های اطلاعاتی خود را در قالب های API  نگه داری کنند.

این اپلیکیشن به عنوان رابط بین نرم افزارهای مختلف عمل می کند. برای مثال تصور کنید که یک شرکت اطلاعات کاملی از راه های یک کشور و جاذبه های گردشگری آن دارد. در صورتی که شما در طراحی برنامه، بازی یا شرکت خود نیاز به این اطلاعات دارید، نیازی به تحقیق های طولانی مدت ندارید، دسترسی به API آن شرکت می تواند شما را به اطلاعات مورد نظرتان رسانده تا بتوانید چند پله را تنها با یک گام بپیمائید.

شما به عنوان یک برنامه نویس در سال 2020 باید بتوانید چگونگی استفاده از این API ها و یا چگونگی ساخت آن ها را یاد بگیرید.

 

IoT پیوستگی جهانی

همانطور که می دانیم در حال حاضر دستگاه ها و تجهیزات مختلفی مانند لپ تاپ ها، کامپیوترها و تلفن های همراه به اینترنت وصل هستند. بر اساس تحقیقات در سال 2017 حدود 8 میلیارد دستگاه دیجیتال به اینترنت دسترسی دارند که احتمالا این تعداد تا پایان سال 2020 به حدود 50 میلیارد خواهد رسید.

IoT یک تکنولوژی است که در آن دستگاه های متصل به اینترنت نه تنها  لپ تاپ ها و تلفن های همراه، بلکه وسایل دیگر مانند ماشین های حساب، دستگاه های دیجیتال و مکانیکی، دوربین های مدار بسته، انسان ها و حتی حیوانات هستند. تمامی موارد گفته شده دارای یک کد منحصر به فرد بوده و با اتصال به اینترنت یک شبکه یک پارچه جهانی ایجاد خواهد شد.

اینترنت اشیا یا IoT شامل سه نوع سازمانی، صنعتی و مصرف کننده است که تا حد زیادی تداخل و نظارت انسان بر تجهیزات را کاهش می دهد. برای مثال سیستم های گرمایشی و سرمایشی یک محیط با توجه به درجه حرارت محیط و یا تعداد افراد حاضر در اتاق به طور خودکار تغییر می کند.

سیستم روشنایی بر اساس فاکتورهای مختلفی که از قبل تعریف شده به طور هوشمندانه و بدون دخالت انسان کنترل می شود. این تکنولوژی در یک کارخانه می تواند خرابی و عدم عملکرد مناسب یک قطعه و یا تجهیز را تشخیص داده و اقدامات لازم را انجام دهد. بدون شک اینترنت اشیا از مهم ترین تکنولوژی هایی است که در سال 2020 هر برنامه نویس حرفه ای باید با آن آشنا باشد.

 

اینترنت اشیا

 

امنیت اطلاعات

یکی از مهم ترین چالش هایی که این روزها سازمان ها و افراد مختلف با آن روبه رو هستند، حفظ امنیت اطلاعات است. با وجود هکرها و باج افزارهای مختلف، سیستم امنیتی که توسط مهندس برنامه نویس نوشته می شود، باید به اندازه ای قوی باشد تا بتواند از هک شدن اطلاعات و از دست رفتن آن ها جلوگیری شود.

در دنیای امروز دستگاه های متصل به اینترنت و شبکه بیش از هر دستگاه دیجیتال دیگر در معرض حمله های ویروسی و هکرها هستند. بارها شده که اطلاعات محرمانه یک شرکت و موسسه مورد حمله قرار گرفته و خسارات مالی زیادی به بار آورده است.

برای حفظ ایمنی اطلاعات به عنوان یک برنامه نویس حرفه ای در سال 2020، باید برنامه های امنیتی قوی تری بنویسید، منابع شبکه خود را به طور مداوم بررسی کنید و به طور پیوسته امنیت شبکه خود را مورد بررسی و آزمایش قرار دهید.

 

امنیت اطلاعات

 

React JS

از دیگر تکنولوژی های بسیار مهم که یک مهندس برنامه نویس در سال 2020 باید بداند، React JS است. React JS در واقع یک کتابخانه با منبع باز جاوا اسکریپت است که در ساخت برنامه هایی با رابط های کاربری خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

با استفاده از این کتابخانه می توانید کامپوننت هایی با امکان استفاده مجدد طراحی کرده و اجرا کنید. برنامه نویسان با استفاده از این کتابخانه می توانند تحت وب،  برنامه های کاربردی طراحی کنند که اطلاعات آن ها بدون بارگزاری مجدد قابل تغییر است.

این کتابخانه بسیار ساده، سریع و قابل توسعه است و تنها بر روی رابط های کاربری مورد استفاده قرار می گیرد.

 

با شرکت در دوره های برنامه نویسی موسسه منظومه ایرانیان، زبان های برنامه نویسی دلخواه خود را یاد بگیرید.

نظر دهید

با استفاده از فرم نظردهی زیر به بهبود خدمات کمک کنید.
متن پیام الزامی است!